Przyczepy Wiola – informacje techniczne

Najważniejsze cechy

Innowacyjna konstrukcja ramy

Wszystkie ramy naszych przyczep produkowane są z wysokogatunkowej stali Domex 420 lub S355 MC, która charakteryzuje się bardzo wysoką plastycznością. W praktyce jest ona mniej podatna na pęknięcia i lepiej nadaje się do dalszej obróbki. Dzięki temu mogliśmy zastosować unikatowy kształt  ramy, które posiadają dodatkowe otwory i przetłoczenia, zwiększając jednocześnie wytrzymałość całej konstrukcji. Łączenia poszczególnych elementów ramy są spawane, a nie skręcane.

Spawana konstrukcja

Image module

W przeciwieństwie do tanich przyczep, jakie można spotkać w popularnych marketach budowlanych, ramy naszych przyczep są w całości spawane. Spawanie zapewnia niską koncentrację naprężeń w obszarze wykonywania połączeń stalowych w przeciwieństwie do połączenia śrubowego, gdzie nacisk jest punktowy. Trzeba również mieć na uwadzę, że rama przyczepy cały czas pracuje i połączenie spawane jest dużo bardziej odporne na obciążenie zmęczeniowe oraz wibracje.

Precyzja wykonania

Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu każdy element przyczepy jest dokładnie i starannie wykonany. Począwszy od cięcia elementów laserem światłowodowym, poprzez gięcie i przetłaczanie na maszynach CNC, aż po spawanie za pomocą robotów spawalniczych Kawasaki.

Zabezpieczenie antykorozyjne – ocynk ogniowy

Image module
Image module
Image module

Jako zabezpieczenie antykorozyjne elementów stalowych, stosujemy ocynk ogniowy. Jest to najlepsza dostępna na rynku powłoka antykorozyjna, której trwałość określa się nawet na 50 lat. Proces ten jest realizowany w 4 krokach:

  • Krok pierwszy
    Obróbka strumieniowo-ścierna
    Strumień sprężonego powietrza wzbogacony w materiał ścierny (tj.: staliwo, żeliwo, ziarna cięte z drutu stalowego), kierowany jest na powierzchnię poddaną mechanicznemu czyszczeniu.
  • Krok Drugi
    Odtłuszczanie
    Odłuszczanie ma na celu uzyskanie chemicznie czystej powierzchni. Podczas kąpieli usuwane są tłuszcze, oleje oraz pozostałe osady płynne. Właściwości odłuszczające posiadają roztwory o odczynie alkalicznym, kwaśnym oraz neutralnym.
  • Krok trzeci
    Topnikowanie
    Etap ten polega na zanurzeniu elementów stalowych w roztworze wodnym chlorku cynku i chlorku amonu. Podczas tego kroku usuwane są śladowe ilości tlenków, co zapobiega utlenieniu się stali przed kąpielą cynkową.
  • Krok Czwarty
    Suszenie
    Suszenie następuje w temperaturze około 120 stopni. Szybko i sprawnie zrealizowany proces zapobiega trawieniu żelaza i blokuje powstawanie związków żelazowych, które miałyby niekorzystny wpływ na końcowy proces cynkowania.
  • Krok piąty
    Cynkowanie
    Ostatni etap to kąpiel w wannie z ciekłym cynkiem, podgrzanym do temperatury 450 stopni. W kilka minut cynk i żelazo ulegają bardzo szybkiej reakcji chemicznej. Powstaje powierzchniowy stop żelazo-cynk, który jest już finalnym efektem całego procesu.

Taki rodzaj powłoki odporny jest także na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ Ocynk jest realizowany warstwowo. Wszystkie warstwy są wyjątkowo mocne i razem tworzą silną barierę ochronną, nie tracąc swoich właściwości nawet w przypadku miejscowego uszkodzenia.

Pasywacja – powłoka Cync-Clar

Image module

Dodatkowa powłoka bezbarwnego lakieru akrylowego na bazie wody, która zapobiega utlenianiu się ocynku. Po procesie pasywacji rama długo uzyskuje szary, błyszczący kolor i nie ciemnieje pod wpływem czasu. Warstwa ta zabezpiecza również ocynk przed szkodliwymi warunkami, jakie panują na drodze, np. sól stosowana zimą.

Zawieszenie – osie skrętne

Image module

Wszystkie nasz przyczepy posiadają zawieszenie renomowanych niemieckich firm KNOTT lub AL-KO. Osie w swoim korpusie posiadają gumowe walki, które skutecznie tłumią pracę wahacza na nierównościach. Jest to zawieszenie, w którym praca lewego i prawego wahacza jest niezależna. Nie powoduje to podskakiwania przyczepy bez ładunku i poprawia przyczepność koła do jezdni.

Dwurzędowe łożyska kompaktowe

Image module

Już w 2001 roku, jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy wykorzystywać osie z łożyskami kompaktowymi w naszych przyczepach. Łożyska posiadają dwa rzędy kulek, są zamknięte i nie potrzebują dodatkowego smaru. W przeciwieństwie do zwykłych łożysk stożkowych wersje kompaktowe są całkowicie bezobsługowe,  a ich żywotność to około 50 tys. km. Mają również niski współczynnik tarcia i odporność na pracę z dużymi prędkościami obrotowymi.

Bogate wyposażenie standardowe

Nasze przyczepy są już w standardzie wyposażone we wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak:

  • Koło podporowe
  • Uchwyty do mocowania ładunku
  • Zabezpieczenie antykradzieżowe*
  • Uchwyt koła zapasowego
  • Otwierana przednia i tylna burta
  • Uchwyt wtyczki
  • Lampy obrysowe w technologii LED