Blog categories

Comments

Lawety Samochodowe – poradnik – rodzaje lawet – jaką lawetę kupić ?

Lawety Samochodowe – poradnik – rodzaje lawet – jaką lawetę kupić ?

Lawety samochodowe to przyczepy do transportu pojazdów: uszkodzonych, nowych, które nie zostały jeszcze zarejestrowane, sprowadzonych bez przeglądu ważnego w Polsce czy nawet zabytkowych. Ich wymiar to najczęściej 400 cm długości oraz 200 cm szerokości. Przyczepa laweta należy do kategorii ciężarowych – aby mogła przewozić samochód osobowy o wadze 1200–1400 kg, jej DMC (dopuszczalna masa całkowita) musi wynosić minimum 2000 kg. Warto pamiętać, że pojazd ciągnący powinien mieć taki uciąg na haku. Ten aspekt szerzej opisaliśmy w naszym artykule Jak dobrać przyczepę do samochodu.

Na taką przyczepę wjedzie praktycznie każdy samochód osobowy. W tym poradniku przedstawimy, jakie lawety samochodowe są dostępne na rynku oraz jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Rodzaje lawet:

Laweta typu “Garbus”

Z kołami pod podłogą

To popularne określenie lawet dwuosiowych z kołami pod spodem, które nie mają płaskiej podłogi, a ich górna rama jest w kształcie odwróconej litery U – np. Wiola L26G40. Przednia i tylna część są „ścięte” a środkowa jest płaska. Widać to na poniższym zdjęciu:

 

Image module

Do głównych zalet takiego rozwiązania należy obniżenie środka ciężkości pojazdu, dzięki czemu załadowany samochód jest kilka centymetrów niżej. Zmniejsza się też kąt natarcia pomiędzy podjazdami a ramą lawety. Istotnym walorem jest również szerokość, ponieważ koła przyczepy nie wystają poza jej obrys – bez problemu zmieścimy się na każdym pasie drogi.

Utrudnienia możemy mieć jedynie podczas załadunku samochodu, który ma bardzo niski prześwit (np. samochody sportowe). W takim wypadku warto rozważyć jeszcze jedną opcję – zamówić lawetę z prostym przodem ramy.

Lawety samochodowe występują również w większych wersjach, oferujących ładowności nawet do 3500 kg. Bardzo popularną przyczepą do przewozu busów i samochodów dostawczych jest np. Wiola L30G50, oferująca ponad 2300 kg ładowności i mająca 500 cm długości.

Laweta Podwójne

Na dwa auta

Również nazywane garbusami, ponieważ mają koła schowane pod ramą. Ich przeznaczenie to przewóz dwóch samochodów jednocześnie. Występują w wersjach dwu- lub trzyosiowych. Przeważnie mają 750–850 cm długości (np. Wiola L35G80) i ładowność w granicach 2500 kg. Używane są najczęściej przez firmy transportowe specjalizujące się w importowaniu samochodów. Wersje trzyosiowe stały się w ostatnim czasie bardziej popularne, użytkownicy chwalą sobie przede wszystkim lepszy rozkład masy i mniejszy nacisk na kulę haka. Minusem lawet trzyosiowych jest mniejsza zwrotność. Trzy koła po każdej stronie powodują duży opór przy ciasnych manewrach i zawracaniu.

Laweta niskopodwoziowa

Uchylna

W Polsce ten typ lawet stał się popularny ok. 10 lat temu, kiedy stan naszych dróg znacznie się poprawił. Charakteryzują je małe koła i opony o niskim profilu (najczęściej używane to 195/55R10C). Podjazdy są zintegrowane, a rama – uchylana za pomocą siłownika hydraulicznego. To rozwiązanie znacznie ułatwia załadunek samochodów, dzięki niskiemu kątowi natarcia. Ponadto niskie podwozie i koła o niskim profilu zmniejszają środek ciężkości zestawu, a jazda z taką przyczepą jest bardziej stabilna. Tego typu lawety samochodowe są wybierane przez firmy robiące duże przebiegi. Często krąży też opinia, że są to idealne lawety na autostrady. Wiola produkuje tego rodzaju przyczepy w kilku wariantach: o długości 400 cm (L25G45P) oraz 650 cm (L35G65P).

Laweta z kołami z boku

Są znacznie mniej popularne ze względu na dużą szerokość całkowitą, która wynosi ok. 250 cm. Ich zaletą jest bardzo niski próg załadunkowy, dzięki czemu łatwiej jest załadować na nie samochód. Wiola ma jeden model tego typu lawety – L26S40.

Image module

Przyczepy Uniwerslane

Multitrailer

Od początku 2019 roku, w naszej ofercie posiadamy również przyczepy uniwersalne – linia Multitrailer. Cechuje ją możliwość przewożenia towarów oraz pojazdów. Przyczepa może być wyposażona w demontowalne burty (stalowe lub aluminiowe), oraz podjazdy schowane pod podłogą. Sama podłoga wykonana jest ze sklejki wodoodpornej – antypoślizgowej lub paneli aluminiowych, w których dodatkowo wycięte są otwory do montażu pasów. W przedniej części znajduje się gniazdo do montażu przyciągarki. Tego typu przyczepy, cieszą się coraz większą popularnością. Można również zamówić do nich plandekę.
Dzięki obniżonej ramie oraz zastosowaniu kół 195R13C z niskoprofilowymi oponami, przyczepa ma też niski próg załadunku.
Przyczepy uniwersalne – Multitrailer, występują w kilku wariantach: od 2000 do 3500 kg dopuszczalnej masy całkowitej. 

Image module
Image module

Wyposażenie i akcesoria:

  • Przyciągarka
    Laweta  powinna być wyposażona w przyciągarkę ręczną lub elektryczną. Warto zwrócić uwagę na ten element, ponieważ producenci przyczep często montują chińskie modele, które po kilku miesiącach przestają działać. W takim wypadku warto dopłacić do przyciągarki renomowanej firmy, np. AL-KO.
  • Podjazdy
    Stosuje się stalowe oraz aluminiowe. Te pierwsze są bardzo wytrzymałe, ale też ciężkie. Aluminiowe są prawie o połowę lżejsze, jednak trzeba pamiętać, że pod dużym ciężarem mogą się wyginać. Dlatego trzeba zwracać uwagę na ich maksymalną nośność, podaną przez producenta.
  • Stabilizator Jazdy
    Wiola od 10 lat stosuje w większości modeli lawet samochodowych zaczep AKS firmy AL-KO ze stabilizatorem jazdy. To rozwiązanie zostało zapożyczone z przyczep kempingowych, które, tak samo jak lawety, mają wysoko położony środek ciężkości. Zaczep ze stabilizatorem ogranicza wężykowanie przyczepy po drodze, np. w przypadku gwałtownej zmiany pasa ruchu. Działanie zaczepu AKS polega na dociśnięciu kuli haka samochodu w czterech punktach z siłą ok. 1500 kg.
  • Oświetlenie LED
    Zdecydowanie warto dopłacić do świateł wykonanych w technologii LED, zarówno tylnych lamp zespolonych, jak i bocznych obrysowych. To rozwiązanie nie tylko zapewnia aspekty wizualne, lecz także jest praktycznie bezawaryjne i nie wymaga wymiany żarówek, np. kiedy lawetę ciągnie samochód ciężarowy z instalacją elektryczną 24 V lub dostawczy – 12 V.

Gdzie kupić ?

Lawetę możemy kupić u dealera lub bezpośrednio u producenta. Sporo ofert znajdziemy też na portalach ogłoszeniowych, takich jak Allegro, Otomoto czy Olx. Często również dealerzy wystawiają tam swoje przyczepy. Ceny lawet wahają się od 10 tys. zł do nawet 26 tys. zł. Warto wybrać producenta, który oferuje co najmniej 24 miesiące gwarancji. Polskie lawety cieszą się dużą popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą, dlatego warto zaufać rodzimej produkcji. W ofercie firmy Wiola znajduje się ponad 20 standardowych modeli lawet. Nasza sieć dealerska liczy aż 42 punkty sprzedaży w Polsce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.przyczepy-wiola.eu/wp-content/uploads/2019/04/header_bg.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 170px;} 1
EnglishSwedishPolandNorway