Blog categories

Comments

Przyczepa samochodowa SAM – Homologacja i rejestracja

Przyczepa samochodowa SAM – Homologacja i rejestracja

Do 2013 r. polskie przepisy dopuszczały możliwość jednostkowej rejestracji pojazdu (tzw. SAM). Dotyczyło to głównie przyczep i pojazdów własnej konstrukcji. Od czerwca 2013 r. rejestracja takich pojazdów – choć dalej możliwa – jest bardzo utrudniona i wiąże się z dodatkowymi kosztami, czasem oraz czynnościami.
Oficjalnie przepis ten wszedł w życie z powodów bezpieczeństwa, jego wprowadzenie wymusiła na nas Unia Europejska. Dotychczas sam proces przeglądu na stacji diagnostycznej obejmował tylko: obowiązkowe wyposażenie, sprawność świateł czy homologację zaczepu. Diagnosta nie był jednak w stanie stwierdzić, czy przyczepa jest wystarczająco wytrzymała. Nadawany był także numer VIN, który nabijało się na ramię lub dyszel.

Nieoficjalnie wiemy, że w Polsce działało nawet kilkudziesięciu producentów przyczep typu SAM, którzy obchodzili przepisy jednostkowej rejestracji (taką przyczepę finalnie rejestrował klient, a nie firma produkująca), powodując, że cierpiał na tym skarb państwa – bo tego typu „firmy” nie płaciły podatków. Producenci ci nie ponosili wysokich kosztów uzyskania świadectwa homologacji dla swoich produktów. Warto dodać, że tylko w 2012 r. zarejestrowano prawie 25 tys. przyczep typu SAM, co stanowiło połowę wszystkich przyczep zarejestrowanych w Polsce w tym okresie.

przyczepa sam

Homologacja przyczepy SAM

W dalszym ciągu można się starać o świadectwo homologacji, ale jest to proces znacznie bardziej skomplikowany, a jego koszt potrafi dwukrotnie przewyższyć wartość nowej przyczepy. Aby uzyskać dopuszczenie jednostkowe takiego pojazdu, należy w pierwszej kolejności zgłosić się do jednego z pięciu instytutów, które mają uprawnienia do przeglądu pojazdów typu SAM. Koszt takiego badania to ok. 3000 zł netto – a rzadko się zdarza, aby pojazd przeszedł przegląd za pierwszym razem. Musi on spełniać kilkaset warunków, aby otrzymać świadectwo homologacji. Jest to ściśle określone w Obwieszczeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. 2013 poz. 951).

Przyczepa SAM – rejestracja

Jeśli badanie wyszło pozytywnie, możemy się udać do Transportowego Dozoru Technicznego, żeby tam zapłacić dodatkowe 800 zł. Po otrzymaniu decyzji odwiedzamy wydział komunikacji, aby zarejestrować przyczepę – koszt to ok. 300 zł. Dodatkowo musimy też wykupić ubezpieczenie OC. Przyczepa lekka zwolniona jest z corocznych przeglądów.

Koszt rejestracji przyczepy typu SAM

Minimalny koszt rejestracji wynosi ok. 4000 zł netto. Gdy doliczymy do tego koszty transportu i czas, jaki trzeba na tę procedurę poświęcić, okaże się, że jest to w większości przypadków nieopłacalne. Klienci wolą zakupić gotową przyczepę, z dokumentami niezbędnymi do rejestracji.

Użytkownicy i zwolennicy tego typu przyczep przyznają, że ich jakość i wytrzymałość są nieporównywalnie większe w porównaniu z produktami, które można spotkać w popularnych marketach budowlanych. Dealerzy przyczep oferują jednak znacznie szerszy asortyment oraz lepszą jakość obsługi sprzedażowej i gwarancyjnej.

Producenci przyczep są uprawnieni do wydawania świadectwa homologacji dla klienta, dlatego nie będzie on miał żadnych problemów z rejestracją przyczepy w wydziale komunikacji. Mamy świadectwa homologacji dla ponad 100 tys. typów przyczep, dlatego możemy nie tylko produkować standardowe modele, lecz także wykonywać przyczepy na specjalne zamówienie klienta – od małych podwozi aż po skomplikowane zabudowy kontenerowe.

Product image

Krakus Komfort

Towarowe do 750 kg

Product image

Kujawiak Komfort

Towarowe do 750 kg

Product image

Viki 2

Towarowe do 750 kg

Product image

Viki 1

Towarowe do 750 kg

Product image

Silezia Komfort Plus

Towarowe do 750 kg

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.przyczepy-wiola.eu/wp-content/uploads/2019/04/header_bg.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 170px;} 1
EnglishSwedishPoland