Blog categories

Comments

Przyczepy samochodowe – jaką wybrać ?

Przyczepy samochodowe – jaką wybrać ?

Przyczepy samochodowe – definicja

Przyczepy samochodowe” to dość ogólny termin określający pojazdy, które sprzęga się z samochodem. Mają wiele zastosowań, ale najczęściej spotykane są przyczepy towarowe z burtami, służące do przewozu ładunków. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, jakie rodzaje przyczep można spotkać na polskim rynku.

Przyczepy towarowe – lekkie

Najczęściej są wyposażone w burty, aby ładunek nie przemieszczał się poza obrys przyczepy. Najpopularniejsze wymiary to 2500 × 1300 mm (Krakus) oraz 3000 × 1500 mm (Silezia). Są dość uniwersalne, ponieważ mają podłogę ze sklejki, dzięki czemu przewiozą też piasek czy inne materiały budowlane. Klienci najczęściej wybierają tzw. przyczepy lekkie – czyli o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg – na jednej lub dwóch osiach.

Przyczepy towarowe – ciężarowe

 

Mają podobne przeznaczenie jak towarowe lekkie, ale dużo większe ładowność i wymiary. W naszej ofercie są modele od 750 do 3500 kg o maksymalnej długości 850 cm. Tego typu przyczepy mogą przewieźć naprawdę spory ładunek.

Przyczepy do przewozu pojazdów

 

To druga pod względem popularności kategoria przyczep samochodowych. Są to jednak produkty przeznaczone do transportu konkretnych rodzajów pojazdów – trudno przecież przewieźć quada na przyczepie podłodziowej :). Występują w wersjach hamowanej i niehamowanej.

Najpopularniejsze kategorie:
Do przewozu:

Rodzaj zawieszenia

 

Najczęściej spotykane są osie skrętne, występujące w wersjach niehamowanej i hamowanej, produkowane przez niemieckie firmy AL-KO i KNOTT. Ten rodzaj zawieszenia jest bezawaryjny, a obsługa w przypadku osi niehamowanych ogranicza się do wymiany łożysk. Ich zaletą jest również niezależna od siebie praca wahaczy – gdy np. wjedzie się w dziurę lub nierówność na drodze, uderzenie zostanie stłumione przez gumowe wałki znajdujące się wewnątrz osi. Niektórzy producenci mają w ofercie przyczepy z zawieszeniem opartym na resorach piórowych jako alternatywę dla osi skrętnych. W naszym przekonaniu jest to rozwiązanie archaiczne, które czasy świetności ma już za sobą – wykorzystywano je w latach 80. i 90., kiedy na rynku nie było jeszcze żadnej innej możliwości, a do przyczep adaptowano zawieszenia samochodów dostawczych, takich jak Żuk czy Polonez.

Przyczepy Wiola obecnie są wyposażone w osie AL-KO z łożyskami kompaktowymi.

Image module

Rama nośna

Przeważnie jest stalowa, wykonana z profili zamkniętych lub kształtowników. Naszym zdaniem to najważniejszy – i jednocześnie najczęściej bagatelizowany przez klientów – element przyczepy. Na rynku wtórnym można znaleźć wiele przyczep typu SAM lub tanich „marketówek” z połamanymi ramami, które nie wytrzymywały obciążenia. Pęknięcia pojawiają się najczęściej w miejscu mocowania osi do ramy, dlatego przy zakupie trzeba zwrócić uwagę, jak solidna jest konstrukcja w tym punkcie.

Ramy przyczep Wiola od 2006 r. wykonuje się z kształtowników ze szwedzkiej stali Domex 420. Są one dodatkowo otworowane i przetłaczane. Znacznie zwiększa to wytrzymałość i sztywność całej konstrukcji oraz jednocześnie obniża masę przyczepy.

Image module

Oświetlenie

Przyczepy nie mają własnego zasilania, dlatego czerpią prąd z samochodu wyposażonego w gniazdo. W przypadku przyczep lekkich (do 750 kg) wystarczy gniazdo 7-pinowe, które dubluje światła pozycyjne, kierunkowskazy, światła stop i przeciwmgielne samochodu. Przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg muszą mieć jeszcze światło cofania. Automatycznie narzuca to konieczność posiadania w samochodzie gniazda 13-pinowego. Na rynku istnieją adaptery z 7 pinów na 13 i z 13 na 7. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jaką instalację elektryczną zamontować w samochodzie, zdecydowanie lepszy wybór to gniazdo 13-pinowe.

Image module
Image module

Podsumowanie

Jak widać, przyczepy samochodowe ewoluowały na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Służą nie tylko do pracy, lecz także do celów hobbystycznych – umożliwiają np. przewóz motocykla. Naszym zdaniem po przyczepę zdecydowanie warto wybrać się do najbliższego dealera. W przeciwieństwie do marketów budowlanych sprzedawcy przyczep mają dużo większe pojęcie o swoich produktach oraz szeroki asortyment w ofercie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.przyczepy-wiola.eu/wp-content/uploads/2019/04/header_bg.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 170px;} 1
EnglishSwedishPolandNorway